Mityba pagal ajurvedą

 

Daug vertingų patarimų apie pilnavertę vegetarinę mitybą galima aptikti ajurvedoje. Ajurvedos praktikė ir konsulantė EGLĖ TEREKAITĖ kalbina visame pasaulyje pažįstamą ajurvedos gydytoją – daktarą PARTAPĄ CHAUHANĄ.

 

– Sakoma: „Esi tai, ką valgai.“ Šiais laikais tiek daug moterų valgo skubėdamos, renkasi greitą maistą, o ką iš tikrųjų turėtume valgyti, kad būtume sveikos, laimingos ir gražios?

 

Taip, tai tiesa, nes jos daug dirba. Matau, kad moterys dirba namuose, dirba ofisuose, tada grįžta iš ofisų ir toliau dirba namuose. Todėl jos kartais pamiršta pavalgyti arba pačiumpa ir kelyje sukramto kokio nors „greito maisto“. Bet visos moterys turėtų suvokti vieną dalyką – jeigu darai daug darbų, tau reikia daug energijos, kuri gaunama iš geros kokybės maisto. Žinote, net jei jūs esate labai užimtos, visada galite valgyti vaisius. Juos labai lengva neštis su savimi, jų visur galima nusipirkti. Aš visuomet siūlau nešiotis kokį nors riešutų mišinį. Riešutų taip pat labai lengvai įsigyti ir juos galima laikyti savo krepšyje ar bet kur ofise. Galite pasidaryti mišinį iš migdolų, anakardžių, graikinių riešutų ir trupučio razinų. Tai užtrunka akimirksnį, todėl šiuos mišinius mėgstu vadinti „super greitu maistu“. Kai žmonės sako, jog yra per daug užimti, kad rastų laiko gaminti ir todėl valgo „greitą maistą“ užkandinėse, aš jų klausių – kodėl tada nevalgote „super greito maisto“? Riešutų mišinio net nereikia šildyti mikrobangų koresnelėje, tiesiog imkite ir valgykite.

 

"Kai žmonės sako, jog yra per daug užimti, kad rastų laiko gaminti ir todėl valgo „greitą maistą“ užkandinėse, aš jų klausių – kodėl tada nevalgote „super greito maisto“? Riešutų mišinio net nereikia šildyti mikrobangų koresnelėje – tiesiog imkite ir valgykite."

 

Tai labai svarbu moterims: kalbėdamas apie maistą turiu omenyje ne tik tą, kurį dedame į burną. Jus taip pat veikia tai, ką matote, ką girdite, ką uodžiate. Pavyzdžiui vietoj trankios, trikdančios muzikos, vertėtų stengtis klausytis labiau atpalaiduojančią, žiūrėti į tai, kas jus atpalaiduoja. Taip pat šaunu, jei ofise ar namie galite naudoti aromatus. Bet svarbiausia, vis dėlto, yra reguliari mityba: pusryčius, pietus, vakarienę reikia valgyti tam tikru nustatytu laiku. Jeigu nevalgysite nustatytu laiku ar kurį nors valgymą praleisite, tai organizme sukels trūkumą. Dėl šios taisyklės nesilaikymo daug moterų patiria deficitą, kuris sukelia imunoglobulino problemas, o į menopauzės laikotarpį tai atneša kaulų problemas, ostioporozę, kalcio trūkumą, vitaminų trūkumą.

Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl daug moterų kenčia nuo šių ligų, todėl prašau jūsų – rūpinkitės savo sveikata. Jūs rūpinatės daugybe žmonių: savo vaikais, savo vyru, kitais šeimos nariais, todėl turėtumėte pasirūpinti ir savimi. Tai yra labai labai svarbu ir labai paprasta – tiesiog nusistatykite laiką, kada turite suvalgyti šiek tiek maistingų produktų. Tai jums padės. O jeigu savaitgaliais dar pavyktų atlikti savimasažą – tai būtų nuostabu!

 

– Daug moterų praleidžia pusryčius, tada pavalgo lengvus pietus ir dieną baigia gausia vakariene. Kaip tai veikia mūsų kūną ir sveikatą?

 

Labai stipriai. Žinote, visi turime eiti į darbą, dirbti ofise aštuonias valandas, o moterys pradeda dirbti dar net neišėjusios į ofisą, dar būdamos namuose, todėl joms reikia ypač daug energijos. Pusryčiai, tai lyg pasiruošimas aštuonių valandų kelionei automobiliu – praleisti pusryčius, tai lyg neįpilti degalų į baką. Labai svarbu valgyti gerus pusryčius: jie turėtų būti maistingi, bet ne sunkūs, netinka keptas ar sunkiai virškinamas maistas. Rekomenduočiau valgyti mažiau angliavandenių, šiek tiek baltymų, tam labai tinka daigai, labai gerai valgyti šviežius vaisius ar trintus jų kokteilius. Žinoma, kiekviena iš jūsų turite skirtingas prigimtis, kūno konstitucijas, todėl jei reikia, galite įdėti razinų, datulių ar, jei mėgstate, gerkite karštą pieną. Visi šie dalykai puikiai tinka pusryčiams – jie lengvai ir greitai paruošiami ir suteikia daug energijos.

Pietūs taip pat turėtų būti teisingi, labai gerai numatyti tikslų laiką valgymui. Kitu atveju, kodėl jūs dirbate? Aš dažnai žmonių klausiu: „Kodėl jūs dirbate?“ Visų pirma jie atsako: „Kad galėtume valgyti.“ Bet jeigu jūs neturite laiko valgyti, tada geriau nedirbkite. Todėl jūs visuomet turėtumėte būti tikros, kad rasite laiko pavalgyti. Net jei ir esate labai užimtos, privalote tam rasti 20-50 min., jeigu esate super užimtos, tam pakaks net 15 min. Ir aš tikras, kad nei viena kompanija neatleis jūsų dėl to, kad skyrėte laiko pietums. Jūs visuomet galite pasiimti pertraukėlę pietums, ramiai pavalgyti ir taip aprūpinti organizmą tinkamu maistinių medžiagų, energijos kiekiu. Energija yra svarbiausias dalykas, jei tikrai norite išlikti sveikos. Kalbėdamas apie gerą sveikatą omenyje turiu gerą kūno audinių kokybę, gyvybinę jėga: jei tavo kraujo, raumenų ir kaulų kokybė gera, vadinasi tu sveikas. Ajurvedoje tai yra pamatinis principas, kuris apibūdina sveikatą – tavo dhatu, tavo audiniai – šios kūną palaikančios medžiagos.

 

– Tai kaip su gausia vakariene?

 

Gausi vakarienė yra blogai. Nakties metu virškinimo ugnis yra silpna. Ajurveda sako, kad mūsų virškinimo ugnis yra susijusi su saule – kai saulė leidžiasi natūraliai ir virškinimo ugnis tampa silpnesnė. Daugelis moterų valgo gausią vakarienę, nes tai yra vienintelis laikas, kada jos jaučiasi atsipalaidavusios, kada jos nori valgyti ir mėgautis maistu, bet, nelaimei, tai nėra teisinga praktika, nes gausi vakarienė nėra suvirškinama ir sukelia pilvo pūtimą, dujas, o tai skatina nutukimą, didina cholesterolį, širdies ligas, diabetą – visos šios problemos ateina iš vėlyvo ir gausaus valgymo. Netinkamai virškinama vakarienė tai taip pat turi įtakos ir jūsų miego kokybei. Tikriausia daug kartų eate patyrusios, kaip nemalonu prabusti viduryje naktieks nuo pilvo pūtimo, dujų kaupimosi žarnyne, arba nuo padidėjusio rūgštingumo. Ir žinoma, pagal ajurvedą, kai maistas nėra suvirškinamas, jūsų organizme gaminasi nuodingos medžiagos, kurios kaupiasi virškinimo trakte. Kurios yra vadinamos...?

 

– Ama.

 

Jūs žinote tai. Ama labai labai pavojinga, ji yra daugelio susirgimų priežastis, todėl jei norite likti sveikos, laikykitės paprastos taisyklės – valgykite maistingus pusryčius, tinkamus pietus ir lengvą vakarienę.

 

– Dabar norėčiau pakalbėti gana jautria tema. Tai alkoholis. Yra moterų, kurios leidžia sau pasimėgauti viena ar dviem taurėmis vyno. Ką ajurveda sako apie alkoholį? Kaip jis veikia mūsų kūną?

 

Aš žmonėms siūlau, prieš dedant ką nors į burną, paklausti savo organų: širdies, inkstų, kepenų, kitų organizmo sistemų, ar jiems tai patiks. Paklauskite savo kepenų, ar joms patiks alkoholis. Žinote, visi organai yra tarsi žmonės, kurie nuolat jums dirba, bando išlaikyti jus gyvus ir sveikus ir už tai neima jokio mokesčio. Tik pamąstykite, kokie jie ištikimi. Alkoholis naikina kepenis, visi tai žino. Tai kodėl jūs jį geriate? Koks tikslas?

Jeigu norite atsipalaiduoti yra ir kitų būdų tai padaryti. Įsijunkite gražios muzikos, paskleiskite namuose malonius kvapus, šiek tiek papraktikuokite gilų kvėpavimą, pasidarykite galvos masažą. Labai geras būdas atsipalaiduoti yra penkias minutes pagulėti savašanos pozoje arba karštoje vonioje. Tiesiog pripildykite vonią karšto vandens, paskleiskite malonių kvapų, atsigulkite joje, klausykite malonios muzikos. Jūs nustebsite kaip tai veikia – būsite tarsi apsvaigusios, būsite tokios atsipalaidavusios, kad net nereikės jokio alkoholio. Pabandykite tai. Šį metodą siūlau daugeliui pasaulio žmonių ir kai jie tai pabando, sako kad tai nuostabu. Dar daugiau. Vakare padarę šias procedūras jūs ne tik atsipalaiduosite, bet būsite tokie laimingi ir net neturėsite minčių pyktis su savo partneriu, jūs būsite ramūs ir taikūs. Kartais po ilgos dienos ofise su visomis jo problemomis jums reikia atsipalaiduoti ir nurimti, bet jei geriate alkoholį, tik dar labiau stimuliuojate savo protą ir taip sukuriate problemas santykiuose, namuose. Tai trikdo jūsų šeimos gyvenimą. Bet nuo šiandien jūs žinote naują būdą apsvaigti – eikite namo, atsipalaiduokitem padarykite šavasaną, gavos masažą, pagulėkite vonioje ir išgerkite puokios žolelių arbatos.

 

– Tobula... tai skamba daug geriau nei taurė vyno, tai skamba tiesiog nuostabiai. Dar norėčiau jūsų paklausti apie došas. Ajurvedoje labai daug apie jas kalbama, o moterys daro testus norėdamos sužinoti kokią došą, kokią kūno konstituciją jos turi. Tarkime, aš esu vata tipo moteris, mano kūne vyrauja vata doša. Ką aš turėčiau valgyti? Kokios būtų pagrindinės rekomendacijos?

 

Labai geras klausimas. Aš taip pat sutinku daug žmonių, kurie dar tik pradeda domėtis ajurveda ir pirmas dalykas, kurį jie nori sužinoti, tai savo kūno konstitucijos tipą, kokia doša dominuoja jų kūne. Visų pirma norėčiau pabrėžti, kad konstitucija nėra liga – tai gamta, tai tavo prigimtis, tu toks gimei. Ji gaunama iš tėvų apvaisinimo metu – kokia doša dominavo spermoje, kokia doša dominavo mamos kiaušinėlyje, kas vyko nėštumo metu – visa tai nulemia žmogaus konstituciją. Taigi, jūs turite tam tikrą konstituciją ir tai yra jūsų prigimtis. Jūs turite išlaikyti ją ir turite žinoti apie ją.

Žmonės kartais susipainioja: galvoja, kad yra vata tipo, todėl nevalgo jokio vata tipo maisto. Ne, esmė ne tame. Jūs tiesiog turite nevalgyti jo per daug. Turite rūpintis, kad vata neišsibalansuotų. Kartais mes painiojamės, ką valgyti, o ko ne, bet yra paprasta taisyklė – ajurveda sako: panašus didida, skirtingas mažina. Tai reiškia, kad reikia valgyti ne per daug vata savybėmis pasižyminčio maisto. Tai džiovintas, traškus, trapus maistas, tai šaltas ir vėsus maistas, šaltas pienas, šaltos sultys, vanduo, ledai. Taip pat nereikėtų dažnai valgyti salotų ir viso kito maisto, kuris yra lengvas, lengvo svorio. Visa tai yra vata savybės. Judrumas taip pat yra vata savybė, todėl reikėtų vengti valgyti žiūrint televiziją, valgyti kalbant telefonu, naršant internete. Tai negerai vatai. Ir žinoma, nereikėtų judėti ir valgyti, eiti gatvėje valgant, vairuoti valgant. Tai yra paprasti dalykai, bet jūs turėtumėte stengtis jų vengti. Geriausia vatos tipo žmogui valgyti šiltą, šiek tiek drėgną, sultingą, sriubos tipo maistą, kuris būtų sunkus. Labai tinka saldus skonis, šiek tiek pieno produktų, šiek tiek aštrumo. Labai paprasta. Paprasti principai. Darykite tai paprastai, neapsunkinkite visko.